Ağız ve Diş Sağlığı

Gazlı içecekler dişlerde sorun yaratır mı?

By 14 Ağustos 2013 No Comments

Gazlı İçecekler Dişlerde Sorun Yaratıyor
Şekerli ve gazlı içecekler, ciddi ağız sağlığı problemlerine neden olabilirler. Bu içecekler, her yaşta insanı etkileyen diş çürümesinin en önemli sebeplerinden biridir. Gazlı içeceklerdeki asitler ve asidik şeker yan mamulleri, diş minesini yumuşatıp çürük oluşumuna neden olurlar. Yanlış diş fırçalama, dişlerin gıcırdatılması veya diğer koşullarla birlikte daha yumuşak hale gelen diş minesi, diş kaybına neden olabilir.
Tüm gazlı içecek tüketiminin yalnızca % 14’ünü oluşturan şekersiz içecekler, şekerlilere oranla daha az zararlıdır. Yine de asitli olduklarından çeşitli problemlere neden olabilirler.

Ne Yapmalıyız?
Çocuklar, gençler ve yetişkinler yani herkes, tükettikleri gazlı içecek sayısını azaltma ve aynı zamanda mevcut ağız bakım tekniklerinden istifade edebilir. Alabileceğiniz bazı tedbirler aşağıdaki gibidir:

Farklı alternatif içecekler: Evinizde su, süt ve yüzde yüz meyve suyu gibi daha az şeker ve asit içeren meşrubatlar bulundurun.
Ağzınızı su ile çalkalayın: Gazlı bir içeceği tükettikten sonra, diş minesinin asitlere maruz kalma süresini uzatabilen içecek izlerini çıkarmak için ağzınızı suyla çalkalayın.
Florürlü diş macunu  kullanın: Florür diş çürüklerini azaltıp diş minesini güçlendirdiğinden  florür içeren bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın.
Gazlı içeceklerin miktarını azaltarak, iyi bir ağız bakımı yaparak ve diş hekiminizden yardım alarak zararlı etkilerine karşı önlem alabilir ve daha iyi bir ağız sağlığına sahip olabilirsiniz.